Африка: какво се промени изобщо?

Image

Може би някои от вас знаят, за останалите ще обясня, че скоро бях в Ботсуана, Африка. Там видях с очите си, колкото красиви, толкова и тъжни гледки и мисля, че престоят ми там ме научи на доста неща. Но на каквo по точно, как се промених всъщност? Добър въпрос…  Научи ли ме Африка на по-голямо уважение към природата? На уважение към личния избор на хората? Научих ли се да пестя вода, храна и да се лишавам от ненужни удобства. Не, разбира се! Останах си все същия безхаберен „бял“ човек. Говоря много, но продължавам да не върша нищо…  Кой от нас, хората, е спрял да осъжда другите за решенията им, които не му допадат; кой след такова преживяване не се връща към дребнавите си проблеми и безпредметни кавги? Преживях прераждане само за да ме погълне забвение и да потъна в безчувствие и в неуморни превъзнасяния за новооткритите ми идеали.

Колко само съм суетен! Колко само обичам да дарявам и помагам, а забравям да го правя за най-близките си. Ние, хората сме толкова самотни, точно защото се интересуваме само от себе си, как ще изглеждаме и какво ще си кажат хората за нас.

Минават седмица, две, три, а аз продължавам да не се държа като променен човек. Думите ми все по-големи – делата все още отсъстващи. Събираме се – ядем и пием, като бейове и си спомняме с умиление за хубавото време прекарано в Африка. Казваме, че ако можехме щяхме да се преместим там. Истината е, че можем… Но другата истина – по-голямата е, че никой от нас не го иска истински. А какво значи истински – толкова, че това да се превърне в основна цел, в най-съкровено желание – да искаш нещо истински значи всеки ден да работиш в посока постигането му. Обичаме да говорим, но доста предпочитаме удобния си живот тук…

Image

Разбира се, това не ни прави лоши хора, не ни прави неблагодарници, не ни прави незаслужаващи щастие. Нормално е за хората да игнорират излишната болка, мъка и страдание – забелязали ли сте, че когато чуете нещо ужасно по новините, реагирате различно, ако то се е случило на далечен континент. И колкото по-близко географски се случват тези ужасни неща, толкова повече ви натоварват и притесняват. Но човешката болка и загуба носи една стойност навсякъде – и в Америка, и в Африка, и в България, тя е абсолютна. Факт е, че ние умеем да съпреживяваме, когато сме потопени в друга реалност, дали докато гледаме 2 часа филм или ако седим в Африка месец и половина. И след като станеш от креслото в кино салона или когато се върнеш от далеч и от едни несвойствени условия се сблъскаш с твоята собствена по неин си начин „жестока“ реалност забравяш за чуждата липса и оскъдица. Нормално е.Image

И пак припомням, това не ни прави лоши човешки същества. Дори смятам, че аз съм един не лош екземпляр на модерното общество. Запазил съм огромна част от идеализма си, безкористната (ако изобщо във вселената тази дума има някакъв смисъл) си добрина, ведростта си, топлината си и безполезната си наивност, с която се гордея страхотно. Ненавиждам мнителността и циничността на света, въпреки че ясно си давам сметка, че хората са станали такива въз основа личен опит. Но защо въпреки? Това не оправдава никой… Нима аз не съм бил нараняван и не съм бил разочарован? ХА! Просто съм решил, че не живея ли живота си по своя начин, не бих бил щастлив. Точно както не бих победил нечестно, така и личния избор да имам вяра в добродетелността и чистите намерения на хората ме правят такъв какъвто съм и искам да бъда. За какво имам да живея, ако не вярвам в красотата, в доброто и в невинното, в приказките… Нима това не е смисъла на живота? Ако се затворя и изключа себе си – тогава какво..? Разбира се, не казвам, че се държа все още като глупав тинейджър. Винаги имам едно наум, винаги мисля, но НЕ оставям предразсъдъците ми да ме тровят и правят мнителен и недоверчив, а да правят само това, за което съществуват – да създадат здравословна бдителност.Image

Отново на темата за благодарността и това колко ужасен човек съм. Давам няколко примера, за това колко лицемерна може да е една добродетелност, когато е се сравнява в абсолютизъм и без контекст.

-Вчера вдигнах три боклука и ги хвърлих в коша, днес подминах седем, защото не бях в настроение.

-Онзи ден спрях водата, докато се сапунисвах, днес си направих вана и след това се къпах 20 минути.

Истината е, че не можем да спасим бушмените, не можем да спасим всички бежанци, не можем да прекратим войните и да спрем катастрофите по пътищата… Също така не може да се очаква от нас да живеем, като бушмени завинаги само защото сме гузни, че сме ги видели да пият и да се къпят с 30 милилитра вода от някаква си трудно намираема грудка. Вината винаги е грешно чувство. Никога не се водете по нея! Също така нищо в живота не е едно към едно. Всичко е относително.Image

Това, което наистина можем да вземем от Африка, а и вие гледайки и съизживявайки го с нас, като личностно израстване и пример е това: Без да сравняваме условията, без да съжаляваме „горките“ хора и да се самобичуваме колко сме неблагодарни и облагодетелствани, просто трябва да станем по-добри в контекста на нашия свят. Толкова е простичко. Направим ли нашия личен свят по-добър, по-чист, по-красив, по-усмихнат, аз смятам, че сме направили всичко по силите си, за да променим целия свят. Убеден съм дори, че и бушмените ще се чувстват по-добре и по-щастливи без да знаят защо и как. Защото вселената е свързана и ние имаме локалната отговорност да променим глобалната реалност! И затова аз ще продължа да събирам боклуци, когато усещам, че искам и ще пестя вода, когато мога, ще бъда усмихнат с хората, ще помагам на близките си и ще обичам себе си. И няма, няма, няма да разреша на интелекта и знанието да погуби щастието и спокойствието ми. Няма нужда да търпите несгоди, за да се научите да се радвате дори на най-малката радост в живота. Има два начина да живеете живота си – сякаш нищо не е чудо или сякаш всяко нещо е чудо. Изборът е ваш.Image

12 thoughts on “Африка: какво се промени изобщо?

  1. Подобни виждания за живота, за чувствата и отговорностите на човека като цяло не се пораждат от едномесечен престой на другия край на света. Цялата тази буря от емиции, чувства и усещания живее във всеки от нас- в някои е срита по-дълбоко, в други ( като Юли) само чака преживяване, като престоя в Африка, за да бъде изразена, осъзната споделена.
    Силни думи… Дано подействат на повече хора или по-правилно е да се каже- дано повече хора разберат какво е имал предвид автора.

    • Благодаря! Радвам се, че ви е харесало! Много правилна оценка! ДНЕС статията е публикувана във в. Труд и се надявам да стигне до повече и до по-възрастни хора.

  2. Радвам се за Вас! Прав сте: важни са ценностите ни, а не мястото, където сме. Африка помага да осъзнаем ценностите, които вече носим в себе си, но задгърбваме в забързаното си и – бих казала – “охолно” европейско ежедневие. Затова се радвам за Вас! Вече четвърта година съм в Мадагаскар, в малки селца далеч от туристическите дестинации, затова се осмелявам да направя този коментар. На добър час!
    Много сте прав за това, че не трябва да има чувство на вина или чувство на състрадание.

  3. Когато Африка ти стане ежедневие,всичко ще си дойде на мястото,посети Нигерия,Сиера Леоне,Гвинея,Сомалия,слей се с обикновенните хора,за тях сме поредното бяло месо

Leave a comment